Year 10 GCSE Drama – Exam piece

The following Year 10 pupils will be off timetable on Thursday 6th July to complete their devising unit for their Drama GCSE.

Beth Wilkinson 10CAM

Jay Kelly 10MJS

Kian Porter-James 10SWO

Ayoub Garci 10HKD

Apologies for any inconvenience caused and thank you in advance for your support.

Tom

Years 7,8 and 9 Students DAF art workshop periods 5 and 6 January 19th.

The following students will be off timetable periods 5 and 6 today completing work for Didsbury Arts Festival. Students work will then be exhibited around Didsbury shop windows from July 23rd July as part of the festival

Thanks

J.Davison

 

Sophie Kilpatrick

Nancy Tempest

Laura Patten

Jory Al Afraj

Sam Murphy

Antoon Lemmers

Sam Bond

Khalisa Rahman

Aysha Ahmed

Hafsa Kashem

Ameerah Morafa

Jamie Wilson

Ben Philips

Kaveenash Sanjeevan

Sophie Davis

Jenna Barrett Eve Johnson

Melody Davey

Amelia Wichrowska

Lucy Langslow

Ella Boden

Anna Jones

 

Year 12 MMU visit January 19th periods 5 and 6

The following year 12 students will be absent from 11oclock today because they are visiting the MMU Degree shows. This may affect your 5 and 6 lesson if you have them in the afternoon.

Thanks

J. Davison

 

Emma Dutton

Ibrahim Rifat

Macy Tedstone

Olivia Clermont

Zilan Selvi

Joel Sheldrake

Adnaan Jouzaa

Lijaz Choudhury

Magda Zajkowska

Yasmin Zaki

Sam Bell

Amin Tahir

Niall Hurley

Renee Hewitt

Muizz Gaddah

Ali Bakri

Moumen Al-Gabri

Didsbury Arts Festival Poetry Workshop

As part of DAF, the following Year 7s will be out of lessons on Monday 19th June working with Chris Jam. Apologies for any inconvenience. Let me know if this poses any problems.

 

(9 – 11.50)

 

  1. Lincoln Chowdhury         7LJR
  2. Sam Murphy                      7LJR
  3. Leonardo Fontes              7LJR
  4. Danny Atkinson                  7DWS
  5. Max Gilson                         7DWS
  6. James Hardern                  7DWS
  7. Ben Wilson                         7DWS
  8. Aleena Saleem Ullah      7DWS
  9. Danny Atkinson                    7DWS
  10. Supthi Das                           7DWS
  11. Sofia Asif                             7DWS
  12. Izzie Tennant                     7DWS
  13. Zain Shah                             7KLI
  14. Selin Adair                           7KLI
  15. Marcel Biyere                    7JBM
  16. Jameil Sheikh                     7JBM
  17. Zain Laskar                          7JBM
  18. Maya Jouzaa                      7JBM
  19. Maddy Mitchell                7JBM
  20. Katie Jones                         7JBM
  21. Philip Davis                         7JBM

(11.50 – 3.00)

  1. Sophie Smith                     7EKR
  2. Alice Hamilton                   7TXM
  3. Cherry Barker Mathews 7TXM
  4. Alicia Harper                       7KYP
  5. Alex Smith                          7KYP
  6. Sumayyah Mohammed      7KYP
  7. Joe Crilly                              7MXJ
  8. Finn Haves                          7MXJ
  9. James Helsby                     7MXJ
  10. Eve Johnson                       7IVK
  11. Anna Pickersgill                 7IVK
  12. Melody Davey                   7IVK
  13. Jemima Kerr                       7IVK
  14. Jasper Bourne                   7IVK
  15. Jude Edson                         7IVK
  16. Mason Herbert                 7EYW
  17. Cameron Lamb                 7EYW
  18. Zainab Chowdhury          7EYW
  19. Connie Lawson-Teal       7EYW
  20. Harry Halfpenny               7EYW
  21. Amy Nunn                          7EYW
  22. Lila Wainwright                 7EYW
  23. Evie McDonald                  7EYW

 

 

Primary Workshop

Here are the names of the pupils out at a primary school this afternoon P5+6.  (Thursday)

Jonathan Sheldrake

Matthew Sheldrake

Will Philpotts

Sienna Halliwell

Isla Halliwell

Laurie Burns

Helena Koffman

Joe Wright

Billy Barley

Ted Branson

Niall Hurley

Reece Tait

Nathan Tait

Sophie Kilpatrick

Jonny Meyer

James Whyatt

Sebastian Perez-Luna

Max Gilson

Matthew Spink

Philip Davis

Alex Quigley

Sorry for any inconvenience

Ros Holgate

Primary Workshops

Here are the names of pupils out at today’s primary workshop. June 12th  P5 + 6

Jonathan Sheldrake

Heather Chambers

Max Gilson

Sorry for any inconvenience

 

Pupil Tracking

Hi,

 

The following pupils are being tracked by Sarah Bennet, a trainee teacher from Ashton on Mersey SCITT.  Please welcome her to your lessons.  The pupils are not being monitored for any particular reason, it will just give Sarah the opportunity to see different lessons and, classes and pupils.  The pupils are not to know that they are being monitored.

Thursday 8th – Kardo Rafiq Yr 7

Friday 9th – Alice Dunn Yr 8

If there are any problems then please let me know.

Thanks

Danny